
„Stavba bude dokončena v polovině prosince letošního roku, druhá magnetická rezonance, jež je potřeba z kapacitních důvodů, bude kompletně připravena do konce prvního čtvrtletí roku 2018. Nejčastěji bude sloužit pro potřeby neurochirurgie, neurologie, kardiologie, ortopedie a traumacentra, “ upřesňuje Lukáš Císař z investičního oddělení liberecké nemocnice.
Druhá magnetická rezonance nejenom že umožní výrazným způsobem zkrátit čekací doby pacientů na vyšetření, které se v současné době pohybují až v řádu dvanácti týdnů, ale také zrychlí, zpřesní a zmodernizuje diagnostiku. A díky o deset centimetrů většímu otvoru gantry na ní bude moci být prováděno vyšetření i obézní pacienty vážící více než 140 kilogramů.
„Magnetická rezonance, kterou se chystáme pořídit, je v dnešní době standardním přístrojem, ovšem se špičkovým hardwarovým i softwarovým vybavením, tu naši stávající předčí především v diagnostických možnostech. Nabídne vyšetření celého spektra lidských orgánů, včetně dutiny břišní, pánevní oblasti, nervových drah, ale také funkční vyšetření mozku. Umožní také včasné odhalení nádorů prostaty a mnohé další,“ vysvětluje výhody MUDr. Ladislav Endrych, primář radiodiagnostického oddělení KNL.
Ovšem ani kapacitní důvody k pořízení druhého přístroje nejsou zanedbatelné. Jedno vyšetření totiž může trvat až 60 minut. Proto je jeden přístroj pro nemocnici, která má spádovou oblast čítající bezmála půl milionu pacientů, zcela nedostačující.
Investice do pořízení magnetické rezonance bude financována z IROP, projektu Zvýšení kvality návazné péče, kdy 85 % z ceny bude zaplaceno z dotace a 15% z vlastních zdrojů nemocnice. Celkové náklady na akci MR dosáhnou zhruba 59 milionů korun.
Možnosti vyšetření na nové MR:
Vyšetření mozku, celotělová vyšetření – zobrazení celé páteře, zobrazení skeletu u myelomů, zobrazení cévního systému od aorty po paty, vyšetření pánve, vyšetření jater včetně specifikace obsahu železa či tuku v játrech, vyšetření slinivky, ledvin, vyšetření cévního systému v celém rozsahu těla a v neposlední řadě zkvalitnění diagnostiky srdce, páteře, míchy
V současné době realizuje liberecká nemocnice hned několik projektů se žádostmi o dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Dva z nich jsou zaměřeny na Zvýšení kvality návazné péče v KNL, a. s. S prostředky je počítáno na vybavení přístroji, jakými jsou například pacientské monitory, centrální monitor, plicní ventilátory, anesteziologické přístroje, videolaryngoskop, přístroj na kontinuální oxygenaci a eliminaci CO2, impedanční plicní tomografie, lůžko s laterálním náklonem, analyzátor biochemických parametrů mozku, přístroj na chlazení a ohřev pacienta a mnohé další. Krajská nemocnice Liberec, a.s. také připravuje rekonstrukci a rozšíření oddělení psychiatrie KNL v budovách současného oddělení psychiatrie a v nevyužívané budově bývalého plicního oddělení na Husově ulici.
Michal Dvořák, tiskový mluvčí KNL, a. s.
Tento článek se nálézá na serveru Portal Občana města Datron (https://product.dportal.cz:443/obcan/).